Milovaná Praha

a idiotský řidiči MHD

Na Prahu se každém rok ukrutně těšim. Ať je hnusně či hezky, já vím, že sem jedu jen na pár dní a většinu času stejně prosedim s kámošem v hospodě, takže počasí až tak moc neřešim. I když samozřejmě včerejší lehce prosluněnej den byl naprosto ideální k posezení v mým milovaným Letenským zámku s pivem v kelímku a s výhledem na střechy města.

Vo tom jsem ale psát nechtěla.  Chci se zmínit o naprosto šílenejch lidech, který říděj dopravní prostředky. Jedu předevčírem do Libně tramvají a kousek před Kamenickou zastaví řidič mý tramvaje, otevře dveře a zahuláká na řidiče BMW, kterej tam u chodníku stojí zaparkovaném a telefonuje:“Hele, nechceš si to kolo toho bouráku vysunout ještě vo trochu víc, aby se tu tou tramvají už vůbec nedalo projíždět?“ Řidič bavoráku na něj ukáže s klidem zdviženém prostředníček a pokračuje v hovoru.

Druhej den jedu zase z Palmovky zpět. Nastoupím na téměř prázdnou pětadvacítku a protože si nepamatuju, kam jede a nestíhám to zavčas zjistit, ptám se slušně řidičky, jestli to jede přes Hradčanskou. „Moment,“ strčí do mě, když vylejzá z kabiny a žene se jako fúrie doprostřed vozu. Tam právě nastupuje matka s kočárkem. Myslím si, že jí jde řidička pomoct a upřímně se tomu podivim. Jenže řidička na ni začne řvát jako smyslů zbavená: „Co si to dovolujete vlézt sem prostředníma dveřmi s kočárem a ještě k tomu bez znamení řidiči?? Co to má bejt? Kdo vám to dovolil?“ Křičí na mladou maminku ta úchylačka. Maminka jen naprázdno polkne a snaží se vysvětlit, že chtěla jít teď dozadu na plošinku a že si to špatně vypočítala, tak na ni vyšly ty prostřední dveře, ale ženská furt ječí jako blázen: „To mě nezajímá, to mi tady nebudete vykládat!“ Maminka konečně reaguje, bere kočár do rukou a vystupuje se slovy, že s touhle řidičkou teda nepojede. Řidička se vrací na svoje místo za hlasitého nadávání a já jen sedim a koukám a nenapadá mě, co bych měla udělat. Je mi trapně za tu šílenou ženskou, ale ještě víc je mi trapně za to, že jsem se tý maminky, stejně jako nikdo jinej, nezastala a neučinila týhle scéně nějakou přítrž.

Jediný, na co se zmůžu, je zapsání si hodiny a čísla vozu. Doma pak usedám k počítači a píšu stížnost. Dokonce na to maj Dopravní podniky příslušnou kolonku- stížnost na chování řidiče.

Vím, že tim nespasim svět, ale možná pokárání od šéfa tu ženskou přesvědčí, že už nežijem v komunizmu, kdy měli nějaký kreténský řidiči absolutní moc nad cestujícíma a mohli je beztrestně šikanovat…

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Sonja. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

15 komentářů u „Milovaná Praha

 1. Jasně, lidi by se měli chovat slušně za všech okolností, určitě!, otázkou ale je, zda například řízení tramvaje není spíš práce pro nějakého robota, který by šel vozem 50x denně říct ženě s kočárkem, že má nastupovat tam-tudy, kde je to na voze vyznačeno, a 150x denně by vystoupil a zmačkal do kuličky auto každého arogantního kreténa, který zastavil na kolejích a zdržuje stovky lidí ve všech tramvajích, které jedou za touhle tramvají, a řidiče slušně jedoucích aut, protože možná 120x dennně dokáže být člověk slušný, ale 150x, každý den, 360 dní v roce, to asi nejde, tím spíš, že každý řidič MHD je zodpovědný za zdraví a životy lidí, které veze, kteří mohou upadnout na kočárek stojící uprostřed vozu a zranit se o něj, zabít v něm dítě, když tramvaj musí náhle zabrzdit, protože na kolejích stojí nějaký kretén se zviženým prostředníkem.
  Máš pravu, lidi by se měli chovat slušně, všichni!

 2. Pražskou tramvají jsem snad nikdy nejela, ale tady v Budějcích jezdim autobusem a trolejbusem pořád a občas se stane, že je řidič nepříjemnej to jo, ale popravdě řečeno, já se jim moc nedivim. Mně stačí, když jedu autem ve špičce v centru a mám toho plný zuby a kdybych takhle měla jezdit celou směnu, zřejmě bych si večer šla hodit mašli.

  Říká se, že v Budějcích je snad horší provoz než v Praze, protože nám tady ty chytráci ještě neotevřeli obchvat, takže se všechno táhne přes centrum a je to fakt hrozný. Navíc nevim, jestli všichni znaj‘ předpisy, protože se mi stává, že jedu, mám přednost a stejně mi tam nějakej debil vjede. Takže kdybych nedávala pozor, jsme v sobě.

  A na to jsou třeba pevný nervy, takže svým způsobem ty řidiče obdivuju, já bych to nedělala ani za nic. Ale je jasný, že jak se zachovala ta řidička, tak takhle by to asi bejt nemělo.

 3. Řidička ti nejspíše poděkuje, že jednala správně. Mod má pravdu, když by někdo spadl na kočárek, odnese to tramvajačka. Tak to prostě je. Ano, slušnost musí být, ale měli by se tak chovat všichni.

 4. někdy mi přijde že si řidiči MHD léčí svoje komplexy na lidech. Nepopírám že je to práce těžká, namáhavá, a zodpovědná, a že i většina šoférů je slušná, ale stejně jsem spoustakrát viděla jak třeba řidič tramvaje zavřel nějaké odbíhající starší paní dveře před nosem a pak ještě půl minuty stál na místě.
  Ta paní s kočárkem sice neměla nastupovat prostředníma dveřma, ale neopravňuje řidičku aby na ni sprostě ječela, má jí to říct slušně, a když není schopná udržet na uzdě svoje emoce, tak by snad ani neměla tuhle práci dělat.

 5. L: jojo

  mod a jirka: ano, mate bez pochyby pravdu, ze maj ridici nejakou zodpovednost. ale v tomhle pripade slo o cistou buzeraci. ta pani chtela postoupit dozadu. ja si etda nikdy nevsimla, ze by nekde bylo napsano, ze se nesmi nastupovat prostrednima dverma. ta ridicka mohla klidne zahlasit do mikrofonu, ze si ma pani postoupit a ne ji takhle sikanovat. a ridic BMW mel sice vysunuty kolo, ale ne tak, ze by se nedalo projet.

  m.amar a eja: ja ridice taky docela obdivuju, ale pokud nejsou schopny to nervove unyst, meli by fakt delat neco jinyho…

 6. Dyť povídám, že slušně by se měli bezesporu chovat všichni:-)
  Řidička měla paní přes mikrofon slušně vyzvat, aby s kočárkem z vozu vystoupila a nastoupila správnýma dveřma, paní by si to propříště zapamatovala a byl by klid 🙂

 7. :o))))sonjo.. tak takhle jsem se měla autorizovat na můj komentář ..:o))
  PICAI :-))) mno.. pikantní je .. moje iniciály jsou .. A.I .-))

 8. mod: i tak by to byla buzerace. at si proste postoupi dale do vozu a hotovo, ne?:)

  alaiva: ja jsem uplne mimo, vubec jsem to nepochopila, promin, mam fakt zatemneni:)

 9. aha. … napíšu, co mě tak pobavilo. Napíšeš komentář.. a pak se ti tam ukáže taková tabulka, kde máš písmenka,kterými ten komentář potvrzuješ… tak je to. No a mně se tam objevil shluk písmen PICAI. Odmysli to sprosté slovo … tak vznikne třeba –
  PIC-AI nebo PI-CAI. .. podle fantazie..

 10. Jednou ročnějedu s německýma vnoučaty do Prahy a vždy po pár cestách mezi kulturou se ptají, proč jsou zde všichni angebunden

 11. hele on je tenhle blog furt zivej 🙂 K tem ridicum: neomlouvala bych jejich chovanim stresem ze zamestnani, maji prece moznost volby a nikdo je to nenuti delat. Ziju uz nakej rok v Londyne a tady jeste o neco vetsi traffic a nezazila jsem ze by ridic nekoho serval. Asi ze si tu lidi vic vazej prace? Ono na to asi dojde vsude…

 12. spoon: tak nejak preziva. sem pisu to, co jsou vic sonjiny myslenky, nez ostrovanciny.
  jinak s tebou naprosto souhlasim. pro tohle chovani neni omluva a pokud je nekdo tak labilni, ze ten stres neunese, nemuze tohle povolani delat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *