Skotsko

a začátek mejch úžasnejch vánoc

V sobotu jsme fakt vyrazili. William má nějaký šílený auto Bristol /nikdy v životě jsem předtim neviděla a neslyšela vo tomhle autě/, je to takovej sportovní vůz jak z třicátejch let, kožený sedačky a mahagonovej volant. První jsme jeli k jeho rodičům asi hodinu a půl severně vod Londýna. Bydlej v nějakým hrabství v úplně úžasným baráku, tak 300 let starým, maj 2 služebný a všude vokolo stáje s koňma, pastviny s ovcema, no fakt síla samota.

Přijali nás hrozně hezky / i když jeho máma je fakt chladná anglická lady a furt na mě vrhá docela vražedný pohledy/, dali jsme si nějakej čajík a sušenky a šli se v holinkách projít po venku. Bylo docela hnusně a mrholilo, ale to už k těmhle Britskejm ostrovům tak ňák patří.

Řekli nám, ať zůstanem na noc, což jsme s díky přijali , protože nás čekala příšerně dlouhá cesta. Večer jsme seděli s Williamovejma sourozencema, bráchou Jonathanem, bráchou Jordiem a jeho příšerně rozmazlenou manžekou a ségrou Laurou a jejíma dětma, který jsou /teda na to, že děti fakt nemusim/ docela roztomilý. To nejstarší z jejích dětí má za kmotru princeznu Dianu, všude po baráku jsou rámečky s fotkama celý famílie a tam jsem právě objevila i několik fotek ze křtin někdy před 13 lety. Ta Laura byla Diany komorná nebo jak se to řekne česky, anglicky se tomu říká Lady in waiting a je to zřejmě docela honosnej džob, stejně jako je honosná celá tahle rodina, vo čemž jsem až do týhle chvíle neměla ani zdání.

Tatínek Williama je Skot, takovej správnej sedlák, strašně vtipnej a milej a tak nám furt nalejval whisky a pak mi ukazoval nějakou starou knihu, která vypadala jako Bible, ale ve skutečnosti to byla nějaká kniha královskýho rodu, kde je William uvedenej!!! A tak jsem zjistila, že celou tu dobu bydlim u „Sira“!!!! To je teda fakt bomba. Já ale vůbec netušim, jak se v týhle společnosti chovat, takže jsem se chovala tak, jak se Sonja normálně chová, takže jsem vyhulila svoji krabičku cigaret a vypila taťkovi asi půlku flašky skotský whisky.

V neděli ráno jsme na čvrtou adventní neděli šli k nim do kostela. Já byla úplně naměkko, protože tam měli vobrovitánskej vánoční strom, kostel asi 400 let starej plnej lidí, kosa jako na Sibiři, ale nádherný dřevěný lavice a pěveckej sbor zpívající anglický vánoční písně jak v nebi. Neskutečný. Já se úpně rozbrečela, protože jsem si uvědomila, že i když jsem bez rodiny, že mám vobrovský štěstí trávit vánoce zrovna takhle a vzpomínala jsem na mámu s tátou a s Táňou. William mě vzal kolem ramen a tak jsme tam stáli v tom anglikýánským kostele a zpívali Silent night a Felice adoremus a jiný vánoční pecky a mě tiše tekly slzy proudem.

Po kostele jsme vyrazili na dlouhou cestu. Já vůbec netušila, že je to tak šíleně daleko. Je to kousek vod městečka Inverness, u řeky Findhorn, úplně na severu Skotska. Dorazili jsme pozdě večer za tmy do…řekla bych baráku, jenže to neni barák, to je hrad a tam ná přivítal jejich správce, pan Ewan, kterej mluví skotsky tak, že mu nerozumim jediný slovo, ale je to strašně milej asi tak šedesátník. Jeho manželka udělala večeří a William mě zatím provedl po celým stavení.

Skládá se z asi 20 obytnejch místností, v každý z nich je krb, nádhernýho velkýho salonu, obrovitánský jídelny, asi 9 koupelen, kuchyně s kachlovejma kamnama, vedle je baráček pro ty správcovy, a venku zahrada, kterou jsem za tmy neměla možnost vidět. S Williamem jsme si dali ještě jednu whisky u krbu, já cigáro a von doutník a pak mi ukázal moji ložnici a řekl, že druhej den přijedou jeho přátelé a pak jsem šli spát. Připadala jsem si jak ve snu. Dala jsem si sprchu, přikryla se elektricky vyhřívanou dečkou a usínajíc koukala do plápolajícího krbu v mý ložničce. Právě mi začaly nejlepší vánoce v životě….

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Sonja. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

12 komentářů u „Skotsko

 1. Vybavilo se miale jenom město Inverness. Dál jsem putoval na jih po Kaledonian canal lovit Nessi, ale se mi vysmekla, mrška a tak jsem lezl na nejvyšší kopec Britanie, ale klouzalo a tak jsem skončil v palírně whisky Ben Nevis. Zní to úžasně, ale bez troška příkras je to vše pravda.
  Jen si užij, ale bacha na jatýrka, jestli dáš opět pětlitránek do Silvestra

 2. leni: díky, falt si to užívám na plno

  prokopios: obávám se, že to snad už lepší bejt nemůže…

  duna: přesně…dokud to jde!

  buteo:jé, tak ty to tu znáš? je to fakt nádherný i bez příkras…. na jatýrka dám pozor, neboj…

 3. přesně jaks říkala, vyšší společnost. co to má přesně ten williamův otec za titul? a kdo ho zdědí? Je W. nejstarší :-))) ? a je to titul dědičný nebo doživotní?

 4. apseria: o tom tatovi moc nevim, ale william je nejstarsi a proto ma titul sira. zrejme zdedenej??? a urcite dozivotni, jinak by asi nebyl v ty knize? ale tutove to samozrejme nevim.

 5. tituly jsou různé – doživotní jenom pro toho konkrétního držitele nebo dědičné. jestli ho má dědičný, tak by ho měl po někom zdědit, že ano – tj.musel být starší příbuzný, po kterém ho zdědil. je to komplikované. víš jistě , že je to „sir“? na wikipedii se dá leccos najít, najdeš-li w. či jeho rodinu ve wikipedii, tak budeš vědět víc:-)))

  Co je to za knihu? jestli je to nějaký jejich rodokmen, tak to klidně třeba může být prostě dědičný titul. rozlišují se různé tituly. např.jsou life peers a hereditary peers, a vedle nich různí jejich příbuzní, kteří mají tzv. courtesy titles. a potom jsou různí „nižší“ šlechtici jako baroneti … tj. je otázka, co přesně je zač. čistě z teoretického hlediska by mě to zajímalo, co to je za druh.
  ještě k těm dámám – z wikipedie – „In the Royal Household of the United Kingdom the term Lady-in-Waiting is used to describe a woman attending a female member of the Royal Family other than the Queen Regnant or Queen Consort. An attendant upon one of the latter is styled Lady of the Bedchamber or Woman of the Bedchamber, and the senior Lady in Waiting is the Mistress of the Robes. The Women are in regular attendance, but the Mistress of the Robes and the Ladies of the Bedchamber are normally only required for ceremonial occasions. There were formerly other offices, including Maids of Honour.“

 6. asperia: ty jsi fakt dobra!! zkusim to zjistit, je to zajimavy. ten titul je teda zrejme danej, protoze jeho otec stale zije a on uz je sir, to vim urcite. ta kniha byla rodokmen kralovsky rodiny…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *