Život jako dopis

Tak se mi zdá, že se tenhle blog brzy zalepim černou páskou, protože sem píšu poslední dobou svoje chmurný myšlenky. Ale protože jsem tu psala to svoje novoroční zamyšlení a příběh má pokračování nebo spíš smutnej konec, musim ho sem prostě napsat.

http://sonja.ostrovanka.cz/877748-sonjino-novorocni-zamysleni

Na tomhle místě jsem se zmiňovala o svý dopisový kámošce Ester, která se dusila hnusnou nemocí, který se říká cystická fibróza. Asi před rokem jsem ji znovu objevila, radovala se, že žije a tak jsme si začaly zase psát. Já vo svejch dětech a krásným životě u moře a vona vo tom, jak nemůže dejchat a její manžel taky ne, takže tak celej den choděj, překračujou hadičky a těšej se z každýho dne, kterej přežijou.

Po tom Silvestru, co jsme spolu naposledy mluvily, jsme si vyměnily ještě pár mailů Jenže ona byla tak slabá, že skoro nemohla k počítači, proto už jsem ji taky na skypu neviděla.

Já jí v jednom mailu napsala, že ten její smutnej příběh mi připadá fascinující a jestli by mi nechtěla sem tam poslat nějakej zápisek, že bych se pokusila ten její příběh sepsat a udělat trošku publicitu Klubu CF –  http://www.cfklub.cz/  , což je taková nadace podporující takhle nemocný děti. Jenže Ester na to neměla sílu. Psala, že vo tom taky už dávno uvažovala, ale že jí bohužel zabere celej den inhalování, vykašlávání a odpočívání.

Na můj poslední mail už jsem nedostala odpověď. Až včera, od jejího manžela, kterej psal, že zrovna zemřela a že by si určitě přála, aby mi to dal vědět.

A já jí tenhle článek dlužim. I tu publicitu CF klubu.

Jednou, už je to hrozně dávno, když mi během jedinýho půlroku zemřeli všichni prarodiče a já to jako dítě dost blbě zpracovávala, mi můj táta vysvětlil, že život je jako dopis. Ten si člověk přečte a pak ho zahodí. Ale ten obsah toho dopisu si zapamatuje. Mně to tenkrát hrozně pomohlo. A teď zase znova. Protože ten Ester dopis byl popsanej hustým písmem a ve mně zanechal hlubokej dojem. A tak, i když už ten dopis nemám, budu si ho vždycky pamatovat….

… tady ještě z pořadu český televize Diagnóza, kde je víc o CF a kde Ester vypráví… http://www.ceskatelevize.cz/porady/1095946610-diagnoza/198-cysticka-fibroza-ii/video/

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Sonja. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

5 komentářů u „Život jako dopis

 1. Možná někdy v budoucnu to genové inženýrství pomůže odstranit takové nesmyslné genetické nemoci.
  Musí být strašné mít takhle nemocné dítě, a ještě strašnější mít takhle nemocné děti dvě, jako ta paní z pořadu:-(

 2. Pri tomhle si clovek (nebo ja teda jo) vzdycky uvedomi, jak jsou jeho problemy oproti temhle zdravotnim problemum uplne malicherny sracky….

  A chmurny temata nevadi, holt zivot neni vzdycky jenom veselej.

 3. buteo: ja vim, vzdyt ja si tu proste jen vylejvam srdce…

  mod: presne. jeste ze vo spouste nemoci nevime, to by byla depka celozivotni:(

  m.amar: to je presne vono. a ja tu ted zase nedavno resila nejakou ptakovinu, ale brala jsem ji hrozne vazne. ted uz me to zas hodilo zpatky na zem…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *