U Williama doma

a o malým trapasu

Když jsem přišla do ulice Overstone road, rozlučila jsem se s Ianem a šla najít Williamův dům. Williama jsem neviděla možná dva nebo tři roky. Seznámili jsme se, když mi bylo asi devět. Jezdil totiž do Československa pomáhat různejm lidem, pašoval zakázaný knihy a vůbec dost riskoval. K nám chodíval taky. Pamatuju si, že maminka vždycky zavírala okna a dveře, aby nikdo v baráku nevěděl, že se u nás mluví anglicky, protože návštěvy z ciziny se musely hlásit na policii. Pakárna.

My ségry jsme se na Williama vždycky těšily. Byla s nim legrace a byl vždycky strašně milej. Pamatuju si, jak nás nechal jednou venku potáhnout ze svýho doutníku nebo s náma hrál různý soutěže, jestli umíme vyslovit to nebo ono a pak nám za to vždycky dal třeba pět liber.. Jenže jsme se vlastně spolu nikdy pořádně nebavili, protože já neuměla anglicky.

Teď jsem stála před jeho krásným londýnským barákem a skoro nedejchala. Pak jsem si dodala trošku odvahy a klepadlem zaklepala na dveře. Z okna vykoukla taková červená hlava s blonďatou kšticí a William mě hlasitě zdravil a říkal, že jde hned otevřít. Připadal mi strašně ošklivej. Vůbec jsem si ho takhle ošklivýho nepamatovala.

Pozval mě dál a uvedl do obýváku. Tam byla taková pohovka s načančanejma polštářema, všechno bylo takový typicky anglický, krb, pár fotek v rámečkách, široký stolní lapmy se starodávnejma stínidlama a stříbrný svícny.

William se mě ptal, co si dám a já si řekla o skleničku whisky. On si nalil trochu taky a ptal se mě na rodiče a na ségry a vůbec na celou situaci v Československu, což jsem mu s velkejma obtížema a svojí slovní zásobou o 70 slovech vyprávěla.

Zřejmě viděl, že nějaká konverzace se mnou je dost nemožná a tak vzal kytaru a ptal se, jaký znám písničky. William je příšernej hráč na kytaru a dost strašněj zpěvák, ale když hraje, hraje se strašným zápalem. Nejradši má takový ty starý pecky od Boba Dylana a Grateful Death a tak.

A tak jsme spolu seděli a pili tu skotskou whisky a on mě učil písničky, třeba L-O-L-A Lola a různý další, který když dneska slyšim, úplně přesně se mi vybaví to místo a ten večer.

Pak jsme chvíli seděli u jeho gramodesek a on mi něco pouštěl a když bylo asi půl desátý, začal zívat a tak se mě zeptal, v kolik mám kde bejt. Já mu popravdě řekla, že v deset na Camden. On se kouknul na hodinky a říkal:"Aha, hele, tak já ti objednám a zaplatím taxíka, ať nejdeš teď večer sama a ať to stihneš."

Teď jsem zase koukala já! Já měla za to, že když řekl, že mám přijít Wednesday NIGHT, že tam můžu zůstat přes noc!! A vůbec mi nedošlo, že night znamená stejně tak večer jako noc. Přišlo mi to i logický vzhledem k tomu, že věděl, že bydlím na druhým konci Londýna.

Úplně jsem zrudla a začala koktat, že mám ten sraz až druhej den ráno v deset a že jsem to pochopila tak, že tam můžu přespat. V ruce jsem žmoulala svoji tašku s kartáčkem na zuby a pyžamem a bylo mi úplně mdlo z toho, že teď budu muset odejít. Teď se začal zas červenat von, že to je jasný, strašně se omlouval, že to je samozřejmý, že tam můžu spát a že mi ukáže můj pokoj.

Pak ještě vobjednal nějaký jídlo z nedaleký indický restaurace, tak jsme se trochu najedli a šli spát. Já jsem dostala pokojíček v nejvyšším patře hned vedle jeho ložnice.

Pak mi dal pusu na tvář a řekl, ať ráno, než půjdu, si dám něco k snídani a zabouchnu dveře, on prej odchází kolem šestý….

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Sonja. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

15 komentářů u „U Williama doma

 1. wien, flamme: co je na tomhle napinavyho?:)

  m.amar: hned, jak bucu moci, budu psat dal.

  alaiva: nic nez pravda:) fakt. vlastne skoro cela sonja je pravda. sonja nebyla vymyslena, jen trosku pozmenena, aby ji nemohl nikdo identifikovat, dokud to neudelala sama.

 2. uvedomujes si vubec, ze ve vsech clancich mnohorat opakujes slova "strasny", "strasne", "straslivy", "hrozny", "hrozne" apod?

  vis, co to vsechno o tobe vypovida?

 3. Ach, to je tak neromantický :-))Ne, dělám si legraci, je to pěkný a je to fakt i napínavý, i když asi není proč. A s tím strašný a spol – je to i moje oblíbené, tak jsem taky zvědavá, co to vypovídá. Často používám spojení, že je něco strašně hezký nebo hrozně zajímavý apod.

 4. nuli: no jo, tohle zatim teda romanticky fakt nebylo…

  rocco: precetla jsem si, diky za odkaz. mas pravdu, je to desny, jak furt strasne pouzivam tyhle hrozny slova:) ale vazne-dam si na to pozor. stejne jsem se ale nejak nedocetla, co to vypovida o mne??

 5. rocco,co to znamena, kdyz treba clovek rika za kazdym slovem "ty vole" ? Mozna ze je odtrzenej od prirody a chybi mu venkov…

 6. rocco: myslim, ze asi ne, ale kdovi, co ma clovek v podvedomi. je fakt, ze to nemuzu vedet. tak jeste ze mam ctenare, kteri to vedi za me:)

  eja: ty vole…:)))

  papaja: a jak pokracujes ty??

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *